Modüller

Xoops bünyesindeki tüm modüller bir tıklama ile kaldırılabilir / etkinleştirilebilir / devre dışı bırakılabilir.Kolay yönetilir sistem.

Kullanıcı Yönetimi

Kullanıcıları çeşitli kriterlere göre arama, mesajlaşma sistemi aracılığıyla e-posta ve özel mesaj gönderme özelliği.

Güçlü Tema Yapısı

Güçlü bir tema sistemi ile, hem yöneticiler hem kullanıcılar, bir fare tıklamasıyla tüm web sitesinin görünümünü değiştirebilir.

İçerik


Sıkıştırılmış Css Dosyalarını Açma

Css kodlarını sıkıştırmak için bir çok site mevcut ancak sıkıştırılmış css dosyasını açacak eski haline getirecek siteler oldukça az bu yüzden stabil çalışam bir css açma sitesini paylaşmak istedim.

Image Manager Xoops

Xoops da Image Manager dan yüklenen resimler sayfada üstüne tıklandığında orjinal boyutunda açılması gerekir,bunu sağlamak için yapmanız gerekenler.

Xoops Resim Düzenlemesi

Xoops strandart resim yüklemelerini düzenli bir şekilde göstermek için aşşağıdaki yöntem kullanılabilinir.

Örnek olarak TDMdownload modülünü ele alalım.Modülün içerikleri bastığı kod böülümünü bir div class içine alalım ve css ye aşşağıdaki kodları ekleyelim.

Datalife Engine feedback.php Özelleştirme

Geri bildirim sayfasından mesaj gönderirken, telefon numarası gibi giriş için kendi alanımı nasıl eklediğimi gösterdiğim küçük bir iyileştirme,basit ve kullanışlı.

Temalar için arka plan rengi belirleme

Yeni bir tema tasarlarken veya düzenleme sırasında arka plan renginin ne olacağına karar veremiyorsanız uigradients.com sitesini kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm.

Modül Kurulum Hatası

Arkadaşlar Xoops 2.5.5 sürümü ile yeni gelen modüller veya eski kullandığınız modülleri yüklemede sıkıntı yaşıyorsanız bu sıkıntı genellikle MySQL dan kaynaklıdır.Bu Sıkıntıyı gidermek için ne yapmamız lazım ?

Xoops Template

Xoops temalarında kullanılan bazı kodları anlatacağım,bu kodlar ile temanızı daha işlevsel şekilde kullanabileceksiniz.Mesela anasayfaya dönüş linki,modüllere geçiş linklerini smart kodlar yardımıyla daha kolay bir şekilde kullanacağız.

Xoops Smart Code

Xoops tema mantığı ne yazıkki .tpl mantığı gibi çalışmamaktadır.Bu yüzden temalar standart kalıplar şeklinde sisteme giydirilir,kısaca temanızın yapısı her modül için aynı olmak zorundadır.

Blocks (anywhere)

Trabis tarafından geliştilen Blok ID sistemi ile temadaki blok yapılarından bağımsız yerlerde istediğiniz bir modülün bloklarını yayınlaya bilirsiniz.Xoops 2.5.8 den beri smart kodlara eklendiği için bir ekleme yapmanıza gerek yoktur.

Xoops Nedir

XOOPS (eXtensible Object Oriented Portal System yani Nesne Yönelimli Genişleyebilir Portal Sistemi), hem nesnel hem de genişleyen birimleri bir arada taşıyabilen bir yazılım sistemdir. Zuups diye telaffuz edilir.

Xoops Tema Kodları

Xoops 2.5.9 Beta 2 ile birlikte sistemde kullanılan blok sayısı toplam 11 dir.Oldukça tatmin edici bir blok sayısı diyebiliriz.Xoops'un gelişmiş çekirdeği sayesinde çok kolay temalar yapabiliriz.Öncelikle yapacağımız temalarda kullanacağımız blokları tanıyalım.